אוסף ראשי ממשלת ישראל
קרן אהרוני לאמנות ומנהיגות
צור קשר   |   English

משה שרת

דוד בן גוריון
משה שרת
לוי אשכול
גולדה מאיר
יצחק רבין
מנחם בגין
יצחק שמיר
שמעון פרס
בנימין נתניהו
אהוד ברק
אריאל שרון
אהוד אולמרט

ריכוז מאמרים וקישורים אודות משה שרת

הקטעים האבודים ביומן שרת

פרסום ראשון של תרשומות שנשמטו מיומנו של רה"מ אז חושף את ה"יסודות השטניים" באופיו של שר הביטחון בשנות ה-50'; הטרור שתוכנן בסוריה ועזה נמנע "הודות להתקוממותם של רמטכ"לים"

 

המקור: הארץ

להמשך המאמר...
משה שרת והסכם השילומים עם גרמניה

על תפקידו המרכזי של משה שרת בשאלת המשא ומתן עם גרמניה בנושא השילומים. הוא מילא תפקיד מרכזי במישור ההסברתי ובמישור המדיני והדיפלומטי.

 

המקור: הספייה הוירטואלית של מטח

להמשך המאמר...
המלך עבדאללה אל מ. שרת

מכתבו של מלך ירדן, עבדאללה, מיום 10.3.1949, לראש ממשלת ישראל, משה שרת, בנוגע לחזית הדרום במלחמת העצמאות.

 

המקור: הספריה הוירטואלית של מטח

להמשך המאמר...
מי נתן את ההוראה?
משה שרת מתמנה לתפקיד ראש הממשלה, במצרים נלכדת רשת ריגול וחבלה שהופעלה על-ידי המודיעין הישראלי ונתן אלבז משליך עצמו על רימון ומציל את חבריו. נסים משעל עם הקולות והכותרות של 1954

המקור: www.ynet.co.il
להמשך המאמר...
דרוש ונטילטור ציוני
לאורך כל דרכו נהג משה שרת, האיש שאחראי על הסכם שבית הנשק הראשונה עם לבנון, לצנן את להט הקרב של בן גוריון ומשה דיין. דווקא בימים אלה עולה הצורך בדמות פוליטית כזו.

מאת אבי שילון
להמשך המאמר...
שרת ואשכול
יוסי שריד – "הארץ" 19/5/06
להמשך המאמר...
תכתובות מהיומן של שרת – מאת תום שגב

לקראת הוצאה לאור של מהדורה חדשה של "יומן אישי" מאת משה שרת

העמותה למורשת משה שרת מתכננת הוצאה לאור של מהדורה חדשה של "יומן אישי – 1957-1953" " מאת משה שרת, אשר יצא לאור ב-1978 ב-8 כרכים (הוצאת "מעריב") בעריכת יעקב שרת.

המהדורה החדשה תצא במתכונת מקוצרת ותתמקד בעיקר בקטעי היומן המתעדים את העימות המדיני-בטחוני שהתחולל בין שר החוץ וראש הממשלה משה שרת, שדגל במדיניות ביטחונית מתונה והתנגד ליציאה למלחמת מנע ולכיבושי שטחים, ובין שר הביטחון וראש הממשלה דוד בן-גוריון, שר הביטחון פנחס לבון, הרמטכ"ל משה דיין ומנכ"ל משרד הביטחון שמעון פרס, שדגלו במדיניות ביטחונית "אקטיביסטית" וחתרו לביצוע פעולות גמול שיוליכו להתלקחות מלחמה בין ישראל ומצרים.

על רקע זה פירסם העיתונאי וההיסטוריון תום שגב כתבה במוסף "הארץ", 24.8.2007, ובה פרטים על הצעות לביצוע פיגועים בבירות ערב השונות שהציע שר הביטחון פנחס לבון. הצעות אלה תועדו על-ידי משה שרת ביומנו שחור על גבי לבן, אך כלילתם במהדורה הראשונה של היומן נפסלה על-ידי הצנזורה.

המקור: המרכז למורשת שרת

להמשך המאמר...
ציטטות של משה שרת מתקופות שונות
להמשך המאמר...